Дорогі друзі!

Радий вітати Вас на офіційному сайті Черкаської районної ради

Сподіваюсь, що інформація, яку ми оприлюднюємо, стане в нагоді усім, хто цікавиться історією та сьогоденням
Черкаського району.

З повагою,
Голова Черкаської районної ради
Собко Олексій Петрович





Порядок продажу алкогольних напоїв та тютюнових виробів регулюється декількома законодавчими та нормативними актами, тож саме з цього приводу виникає дуже багато запитань.

1. Чи має право підприємство придбавати та використовувати на представницькі заходи алкогольні напої (тютюнові вироби) без наявності ліцензії на роздрібну торгівлю алкогольними напоями (тютюновими виробами)?

Відповідь: Статтею 1 Закону України від 19 грудня 1995 року № 481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» із змінами і доповненнями встановлено, що роздрібна торгівля – діяльність по продажу товарів безпосередньо громадянам та іншим кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання незалежно від форми розрахунків, у тому числі на розлив у ресторанах, кафе, барах, інших суб’єктах господарювання громадського харчування.

Відповідно до п.п. 14.1.202 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України продаж (реалізація) товарів – це будь-які операції, що здійснюються згідно з договорами купівлі-продажу, міни, поставки та іншими господарськими, цивільно-правовими договорами, які передбачають передачу прав власності на такі товари за плату або компенсацію незалежно від строків її надання, а також операції з безоплатного надання товарів. Отже, алкогольні напої (тютюнові вироби), які безоплатно надаються споживачеві, зокрема, використовуються на представницькі заходи, розглядаються як операції з продажу (реалізації).

При цьому якщо такі операції будуть здійснюватись без наявності ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями (тютюновими виробами), застосовується штраф у розмірі 200 відсотків вартості отриманої партії товару, але не менше 17000 гривень (ст.17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів»).

2. Чи можна здійснити реалізацію залишків лікеро-горілчаних виробів при наявності ліцензії на роздрібну торгівлю алкогольними напоями іншому магазину, в зв’язку з ліквідацією магазину?

Відповідь: Відповідно до ст. 15 Закону України від 19 грудня 1995 року №481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» із змінами та доповненнями роздрібна торгівля алкогольними напоями або тютюновими виробами може здійснюватися суб’єктами господарювання всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій.

Плата за ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями і тютюновими виробами справляється щоквартально рівними частками і зараховується до місцевих бюджетів згідно з чинним законодавством. Ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями і тютюновими виробами видаються за місцем торгівлі суб’єкта господарювання терміном на один рік.

Оптова торгівля алкогольними напоями та тютюновими виробами можуть здійснюватися суб’єктами господарювання всіх форм власності за наявності ліцензій. Ліцензії на право оптової торгівлі видаються терміном на п’ять років. Плата за ліцензії справляється щорічно і зараховується до місцевих бюджетів у порядку, визначеному законодавством.

Ст. 1 Закону визначено, що роздрібна торгівля - діяльність по продажу товарів безпосередньо громадянам та іншим кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання незалежно від форми розрахунків, у тому числі на розлив у ресторанах, кафе, барах, інших суб’єктах господарювання громадського харчування. Згідно із ст. 15 Закону дія ліцензії призупиняється у разі несвоєчасної сплати чергового платежу за ліцензію та анулюється на підставі несплати чергового платежу за ліцензію протягом 30 календарних днів від моменту призупинення ліцензії.

Враховуючи викладене, для реалізації залишків алкогольних напоїв, що проводиться в зв’язку з ліквідацією господарської одиниці, підприємству роздрібної торгівлі суб’єкт господарювання повинен придбати ліцензію на право оптової торгівлі алкогольними напоями або на підставі отриманої ліцензії на роздрібну торгівлю алкогольним напоями здійснити реалізацію алкогольної продукції кінцевому споживачу.

3. Яка передбачена відповідальність за здійснення роздрібної торгівлі тютюновими виробами за цінами, вищими від максимальних роздрібних цін на тютюнові вироби, встановлених виробниками або імпортерами таких тютюнових виробів?

Відповідь: Відповідно до ст. 17 Закону України від 19 грудня 1995 року № 481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» зі змінами та доповненнями до суб’єктів господарювання у разі здійснення роздрібної торгівлі тютюновими виробами за цінами, вищими від максимальних роздрібних цін на тютюнові вироби, встановлених виробниками або імпортерами таких тютюнових виробів, застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів в розмірі 100 відсотків вартості наявних у суб’єкта господарювання тютюнових виробів, але не менше 10000 гривень.

ГУ ДФС у Черкаській області нагадує суб’єктам господарювання – для оформлення (отримання вперше, отримання дублікату, проставлення відмітки про внесення щоквартальних платежів) ліцензій на роздрібну торгівлю алкогольними напоями та тютюновими виробами слід звертатись безпосередньо до місцевих центрів обслуговування платників. При цьому слід пам’ятати: ліцензії видаються заявникові при пред’явленні ним документу, що посвідчує особу (для фізичних осіб) або уповноваженому представникові заявника за довіреністю.

Також нагадуємо: оригінал ліцензії на роздрібну торгівлю алкогольними напоями та тютюновими виробами (з проставленими відмітками про сплату чергового платежу) має знаходитися на видному місці торгівлі і бути доступним для огляду. В період, коли ліцензія здана до центру обслуговування платників (ЦОП), для проставляння відмітки про внесення щоквартальної плати, суб’єкт господарювання має право здійснювати торгівлю алкогольними напоями та тютюновими виробами за умови наявності копії ліцензії, яка розміщена на видному місці торгівлі і є доступною для огляду.

Детальні консультації щодо оформлення ліцензій можна отримати у фахівця ЦОП; в он-лайн режимі – на Черкаському інформаційно-діловому порталі за адресою www.city.ck.ua. А у разі виникнення проблемних питань з оформлення ліцензій обов’язково звертайтесь на спеціальну гарячу лінію головного управління ДФС у Черкаській області (0472) 33-91-34.

 

 

ДПІ у Черкаському районі ГУ 
Міндоходів у Черкаській області