Дорогі друзі!

Радий вітати Вас на офіційному сайті Черкаської районної ради

Сподіваюсь, що інформація, яку ми оприлюднюємо, стане в нагоді усім, хто цікавиться історією та сьогоденням
Черкаського району.

З повагою,
Голова Черкаської районної ради
Олександр Ігорович ВАСИЛЕНКО

ПАМ'ЯТНИК ПЕРШОМУ ПАРОПЛАВУ НА ДНІПРІ ВСТАНОВЛЕНО В СЕЛІ МОШНИ

ПАМ'ЯТНИК ПЕРШОМУ ПАРОПЛАВУ НА ДНІПРІ ВСТАНОВЛЕНО В СЕЛІ МОШНИ ПАМ'ЯТНИК ПЕРШОМУ ПАРОПЛАВУ НА ДНІПРІ ВСТАНОВЛЕНО В СЕЛІ МОШНИ

Нещодавно в селі Мошни за ініціативи сільського голови Богдана Шкарбути та за сприяння депутата Черкаської районної ради Володимира Шимановського, а також місцевого приватного підприємця Станіслава Воскобійника, встановлено пам’ятник Першому пароплаву на Дніпрі.

Як зазначив сільський голова Богдан Вікторович, - для нас це "Хвилююча мить! Відтепер Мошни мають ще одну "родзинку", яка розповідає про історію села і його мешканців!" - Хочу щиро подякувати депутату Черкаської районної ради Шимановському Володимиру Михайловичу, який допоміг нам у виготовлені пам'ятника, і Станіславу Воскобійнику, нашому мошнівському підприємцю, який безпосередньо долучився до встановлення монументу." 

Нагадаємо, що у 1815 р. граф Воронцов побачив на р. Нева пароплав і вирішив собі побудувати подібний. Знайшов за кордоном німецьких механіків, аби ті керували роботою 1500 кріпаків, та привіз необхідні для будівництва матеріали й паровий двигун. У 1820 році в Мошенському маєтку на річці Вільшанці було зведено примітивну пароплавобудівну верф. Першим пароплавом, побудованим на ній, була «Бджілка».

"Перший пароплав на Дніпрі побудували в Мошнах в 1823 році. Буксирний пароплав під назвою "Бджілка" зробили кріпаки-умільці за наказом графа Воронцова. А досвідчений мошнівський коваль встановив на нього парову машину на шість із половиною кінських сил." Встановленням та регулюванням парового двигуна у 6,5 кінських сил керував місцевий досвідчений коваль Мусій Вернигора. 23 квітня 1823 року всі роботи було закінчено і білосніжна «Бджілка», оснащена водяними колесами і трубою-димарем, попливла Вільшанкою до Дніпра. Пароплав наблизився до черкаського берега, намагався пристати, щоб задовольнити цікавість міщан, але завадили численні мілини та плоти. Довелося спуститися нижче від міста. Згодом на тому місці, де «Бджілка» не змогла підійти близько до берега, з’явилася пристань. На урочистостях із нагоди спуску на воду першого пароплава був присутній і київський губернатор, а церемонію супроводжувала музика духового оркестру.

27 квітня 1823 року пароплав із Черкас прибув до Катеринослава. Так пройшов перший рейс першого дніпровського пароплава.  

Скульптурні витвори мають з'являтися не тільки в Мошнах чи Худяках, а й в інших селах району, де завдяки зусиллям місцевих жителів, депутатів районної та сільських рад, приватних підприємців відроджуються пам'ятки історії, природи та й, взагалі, людського життя нашого району. 

За інформацією сайту "Сільських обрій"