Дорогі друзі!

Радий вітати Вас на офіційному сайті Черкаської районної ради

Сподіваюсь, що інформація, яку ми оприлюднюємо, стане в нагоді усім, хто цікавиться історією та сьогоденням
Черкаського району.

З повагою,
Голова Черкаської районної ради
Олександр Ігорович ВАСИЛЕНКО

Леонід Каденюк – перший космонавт незалежної України

Леонід Каденюк – перший космонавт незалежної України

19 листопада виповнюється 25 років із часу польоту у космос першого космонавта незалежної України - Леоніда Каденюка.

Леонід Костянтинович Каденюк, 1951 року народження, генерал-майор авіації, перший і єдиний астронавт незалежної України, український льотчик-випробувач.

У 1971-у Леонід Костянтинович пройшов відбір льотчиків у Зоряне містечко. Після тривалих фізичних і психологічних тренувань із п’яти тисяч охочих відібрали близько 500. Потім було ще випробовування електричним струмом і радіацією. 9 чоловік разом із Каденюком відібрали до загону радянських космонавтів-випробувачів.

Після розпаду Радянського Союзу Каденюк став громадянином України.

Леонід Каденюк літав на більше ніж 50 типах та модифікаціях літаків, в основному — на винищувачах. Загалом провів у небі понад 2 400 годин.

Україна позиціонує себе у світі як космічна держава, адже у спадок від Радянського Союзу їй дістався великий ракетно-космічний потенціал, але без власної пілотованої космонавтики.

1990 року було порушено питання про запуск космічного корабля з українським екіпажем. Пропозицію було підтримано урядом і екіпаж, до складу якого увійшов й Леонід Каденюк, розпочав інтенсивну підготовку.

На той час готувати та відправляти людей у космос могли лише США та Російська Федерація. З Росією домовитися не вдалося, а після перемовин зі Сполученими Штатами у 1994 році було прийнято рішення про можливість польоту українця на американському "Шаттлі".

Леонід Каденюк – перший космонавт незалежної України

Підготовка Леоніда Каденюка в Космічному центрі імені Ліндона Джонсонса, NASA тривала понад рік.

Космічний політ на американському БТКК «Колумбія» тривав майже 16 діб, з 19 листопада до 5 грудня 1997 року. Екіпаж складався з чотирьох американців, українця та японця. Це був прорив для України, яка здобула право називатися космічною державою. У 1997 році вперше над усією планетою був піднятий український прапор, вперше пролунав український гімн у відкритому космосі .

Різні наукові досліди та експерименти проводив Леонід Каденюк у космосі, та найголовнішим для нього стало відкриття, що Землю на фоні чорного Космосу окутує тоненький прошарок атмосфери, і тільки в ньому існує життя. І потрібно побувати у чорному космосі, щоб стало зрозуміло, наскільки неправильно живе суспільство, створюючи ядерну і хімічну зброю, яка засмічує біосферу і відбирає життя.

Помер Леонід Костянтинович 31 січня 2018 року. Похований на Байковому кладовищі у Києві. Та його постать назавжди залишиться в нашій історії, як першого українця, що побував у космосі з часів здобуття незалежності.