Президент України Віктор Янукович під час розширеного засідання Кабінету Міністрів 27 лютого 2013 року проголосив нові соціальні ініціативи, спрямовані на захист дітей
- Деталі
- Опубліковано: Четвер, 17 жовтня 2013, 08:18
- Перегляди: 1028
Президент України Віктор Янукович під час розширеного засідання Кабінету Міністрів 27 лютого 2013 року проголосив нові соціальні ініціативи, спрямовані на захист дітей. Вони передбачатимуть збільшення державної підтримки, зокрема, дітей з особливими потребами, дітей-сиріт та сімей, які виховують таких дітей.
Нові соціальні ініціативи здійснюватимуться за 4 основними напрямками: підвищення якості життя для сімей з дітьми; кожній дитині – всебічний розвиток; сімейний затишок – кожній дитині; створення «гарячої телефонної лінії» з питань захисту сімей з дітьми.
1. Важливим завданням сьогодення – є створення належних матеріальних умов для тих, хто зараз ростить дитину.
Підвищення якості життя для сімей з дітьми передбачає:
• збільшення державної допомоги малозабезпеченим сім’ям;
• збільшення надбавки на догляд за дитиною-інвалідом;
• збільшення у 2013 році соціальної допомоги на дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, які мають інвалідність.
У 2012 році суттєво збільшено державну підтримку для малозабезпечених непрацездатних осіб. Новими ініціативами передбачено це зробити і щодо дітей.
У результаті кожна малозабезпечена сім’я отримає в середньому додаткове зростання доходів до кінця 2013 року – на 619 грн., у 2014 р. – 976 грн. у порівнянні з 2012 роком.
Окрема увага має бути приділена дітям з особливими потребами, виховання і розвиток яких потребує значних зусиль і коштів. Тому новими соціальними ініціативами буде збільшено надбавку на догляд за дитиною-інвалідом (з найтяжчим ступенем функціональних обмежень) на 25 % (з 486 до 729 гривень для дітей віком до 6 років та з 605 до 907 гривень для дітей віком 6-18 років). Розмір допомоги для догляду за дитиною-інвалідом, яка потребує постійного стороннього догляду, буде збільшено у півтора рази, що дасть кожній сім’ї додатково від 243 до 302 гривень щомісяця залежно від віку дитини.
Президентом України В.Януковичем надано доручення Уряду невідкладно усунути несправедливість щодо дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, над якими встановлено опіку та піклування, які водночас є інвалідами та збільшити на 894 грн щомісячний розмір соціальної допомоги для таких дітей (з 1944 до 2838 гривень для дітей віком до 6 років та з 2420 до 3314 гривень для дітей віком 6-18 років).
2. Новими соціальними ініціативами окремо виділено блок питань, що стосуються всебічного розвитку кожної дитини.
Цей процес має починатися з дошкільного віку. Головний його елемент – дитячі садки. Кожній дитині має бути забезпечено доступ до дошкільної освіти. Протягом 2013-2014 років передбачається розширити мережу дошкільних навчальних закладів, що дасть можливість забезпечити місцями 85% дошкільнят та відповідатиме європейським стандартам. Розвиток дошкільної освіти сприятиме соціалізації дітей, їх повноцінній підготовці до навчання у школі, а також надасть батькам можливість реалізувати своє право на працю.
У сучасних умовах особливого значення набуває підтримка обдарованих дітей. Президентом України В.Ф.Януковичем 2013 рік проголошено Роком дитячої творчості.
Ініційовано функціонування обласних і всеукраїнських літніх шкіл для обдарованих дітей із залученням до їх роботи провідних фахівців та вчених. На сьогодні 13 регіонів за власною ініціативою проводять літні математичні та мовні школи, де діти мають змогу розвиватися й оздоровлюватися. Проведення у всіх регіонах літніх шкіл дасть поштовх для удосконалення роботи з обдарованими дітьми.
Також Президентом започатковано програму «Інтелектуальне майбутнє України» для найталановитіших дітей з метою створення додаткових умов і можливостей для реалізації своїх талантів. Ініціативою передбачається створення умов для талановитих і обдарованих дітей для проведення наукових досліджень на базі спеціального Центру Малої академії наук.
Кожній дитині мають бути створені можливості для розвитку творчих здібностей. Нові ініціативи передбачають підвищення рівня охоплення позашкільною освітою до 70% дітей. На сьогодні позашкільною освітою охоплено лише 40% дітей відповідного віку – це 1,5 млн дітей.
Суттєвим елементом гармонійного виховання дитини є фізична культура і спорт. Незадовільне здоров’я школярів – надзвичайно актуальна проблема, яка стосується близько двох третин підлітків. Профілактика захворювань, у тому числі через заняття спортом відіграє важливу роль.
Тому першочерговими завданнями місцевої влади Президентом визначено наведення ладу зі шкільними спортивними майданчиками, більшість з яких перебуває у занедбаному стані. Оновлення у 2013-2014 роках застарілих спортивних майданчиків загальноосвітніх та дошкільних навчальних закладів сприятиме залученню дітей до занять фізичною культурою та спортом, а також популяризації здорового способу життя. Таким чином, в країні необхідно протягом двох років модернізувати майданчики понад 28 тис. шкіл та садочків.
Вимогою Президента є забезпечення навчальною літературою спеціальних навчальних закладів для дітей з вадами зору. На сьогодні в таких закладах навчання здійснюється за підручниками, які надруковані за радянських часів і не відповідають сучасним вимогам.
3. Окремий блок завдань – охоплення особливим піклуванням дітей, які мають проблеми зі здоров’ям.
Важливим напрямком нових соціальних ініціатив – є забезпечення дітей-інвалідів умовами для виховання у сім’ї.
Створення протягом 2013-2014 років мережі центрів денного перебування для дітей-інвалідів (відділень при реабілітаційних центрах) дасть змогу піклуватися про 15 тис.дітей з особливими потребами .
Через скрутне матеріальне становище батьки дітей-інвалідів не можуть звільнитися з роботи та доглядати їх, тому вимушені віддавати дітей до інтернатних закладів. Можливість залишити на декілька годин протягом доби дитину-інваліда у спеціалізованому закладі створить умови для сімейного виховання дітей-інвалідів, отримання позитивної динаміки з реабілітаційних заходів.
Досі зберігається таке тривожне явище, як відмова матері від дитини у пологовому будинку. Хоча в більшості випадків держава здатна допомогти матерям, які опинилися у важких життєвих обставинах.
На сьогодні близько 700 дітей щорічно залишають у пологовому Будинку. Для забезпечення соціального супроводу жінок, які мають ризики відмовитися від дитини у пологовому відділенні, необхідно розширити у 2013-2014 роках мережу центрів матері та дитини. У таких закладах матір з дитиною будуть забезпечені тимчасовим житлом та соціальним супроводом.
Особливого значення набуває раннє виявлення вроджених вад і затримок розвитку дитини і вчасна медико-соціальна допомога.
Створення у всіх регіонах патронатної служби при дитячих поліклініках, соціально-реабілітаційних центрах або Будинках дитини забезпечить вчасне медичне і психологічне супроводження матері з дитиною. Допомога надаватиметься дитині з моменту її народження, що сприятиме зменшенню інвалідизації дітей, стан яких потребує ранньої корекції та подальшої реабілітації.
4. Через відсутність нині зв’язку скривджених дітей зі спеціалістами, які можуть вислухати, дати пораду, залучити необхідних фахівців для невідкладної допомоги як словом, так і справою, в країні постійно трапляються трагічні випадки: безкарне знущання однолітків, жорстоке поводження батьків з дітьми, що подекуди спричиняють суїцид.
З метою турботи держави про дітей, які потребують невідкладної допомоги, Президент В.Ф.Янукович доручив Уряду створити всеукраїнську “гарячу телефонну лінію” з питань захисту сімей з дітьми, яка буде оперативно приймати та організовувати термінове реагування органів державної влади та установ на порушення прав дітей, випадки насилля над дітьми.
Створення «гарячої телефонної лінії» з питань захисту сімей з дітьми забезпечить можливість для оперативного реагування на порушення прав дітей, випадки загроз їх життю та здоров’ю. Крім того, діти зможуть вчасно отримати невідкладну психологічну допомогу та поради фахівців.
Відділ інформаційного забезпечення та
взаємодії із засобами масової інформації
виконавчого апарату районної ради