Вивчаємо досвід. Які фінанси має Тернопільщина - один з лідерів децентралізації
- Деталі
- Опубліковано: Вівторок, 29 березня 2016, 12:20
- Перегляди: 668
Тернопільська область в Україні є лідером в частині створення об’єднаних територіальних громад. Відповідно до Закону України "Про добровільне об’єднання територіальних громад", проведені перші вибори у 26 об’єднаних територіальних громадах області, до складу яких увійшли 167 сільських, селищних та міських рад,що прийняли рішення щодо об’єднання.
У 2015 році власні доходи у радах, що увійшли до складу об’єднаних територіальних громад, становили 86,5 млн гривень. Найвагомішим дохідним джерелом був єдиний податок, надходження якого в сумі 32,6 млн гривень забезпечили 38% власних доходів. Показники акцизного податку та плати за землю становили по 26% затвердженого обсягу доходів на 2015 рік.
Внаслідок змін, внесених до податкового та бюджетного законодавства, інших законодавчих актів у контексті децентралізації, обсяг власних доходів бюджетів об’єднаних громад (без урахування трансфертів) на 2016 рік становить 221,7 млн гривень, що у 2,6 разів більше, ніж у 2015 році.
Основними джерелами наповнення бюджетів об’єднаних громад у 2016 році є:
податок на доходи фізичних осіб – 130,2 млн гривень або 59 % надходжень загального фонду;
єдиний податок –15 % власних доходів – 32,3 млн гривень;
акцизний податок – 11,5 % – 25,5 млн гривень.
У ході реформи значно розширені видаткові повноваження об’єднаних територіальних громад. При розрахунку показників бюджетів об’єднаних громад на 2016 рік враховано базову дотацію в сумі 66,5 млн гривень, освітню субвенцію – 274,2 млн гривень, медичну субвенцію – 137 млн гривень.
У трьох громадах індекс податкоспроможності вищий, ніж по Україні, тому для них передбачено реверсну дотацію.
Місцевим бюджетам передано на фінансування значну частину видатків, що раніше перебувала у компетенції районних бюджетів, внаслідок чого видаткова частина загального фонду бюджетів об’єднаних громад на 2016 рік затверджена у обсязі 697 млн гривень (з урахуванням трансфертів з державного бюджету), що у 8 разів перевищує показник попереднього року (86,5 млн гривень).
Із загального обсягу видатків загального фонду бюджетів об’єднаних громад у 2016 році на фінансування закладів освіти спрямовано 254,8 млн гривень (37 %), охорони здоров’я – 44,9 млн гривень (6 %). Крім цього, на період створення органів влади та передачі майна, передано трансфертів із бюджетів об’єднаних громад до районних (міських) бюджетів в обсязі 215,4 млн гривень, з яких на фінансування середньої освіти – 93,6 млн гривень, лікарень – 77,3 млн гривень.
Але серед 26 новоутворених громад є значні відхилення за спроможністю їх бюджетів. Теребовлянська та Шумська громади за бюджетними та демографічними показниками є одними з найкрупніших в області. У 2015 році бюджети, що увійшли до складу зазначених громад, одержали 12 млн гривень та 6,7 млн гривень доходів загального фонду відповідно.
У 2016 році бюджети зазначених об’єднаних територіальних громад сформовані з значним зростанням: доходи загального фонду з урахуванням трансфертів Теребовлянської громади – 88 млн гривень (у 7 разів більше, ніж у 2015 році); доходи Шумської громади – 70,7 млн гривень (у 10,5 разів більше).
Постановою Кабінету Міністрів України від 16 березня 2016 р. № 200 на формування інфраструктури об’єднаних громад області передбачено 141,6 млн гривень відповідної субвенції. Із них для Теребовлянської громади – майже 15 млн гривень, Шумської – 15,7 млн гривень.
Однією з основних цілей реформи є об’єднання навколо сильніших громад менш потужних.
Для прикладу, Великогаївську громаду утворено із 6 сільських рад з адміністративним центром у с. Великі Гаї Тернопільського району. У 2015 році доходи загального фонду зазначених рад у сумі становили 8 млн гривень, із них 77% (6 млн гривень) надійшло до бюджету Великогаївської с/р, та 23% (1,8 млн гривень) – до бюджетів інших 5 сільрад.
Великогаївська об’єднана громада є однією з показових у плані досягнення ефекту зростання від об’єднання дрібних сільрад навколо крупнішої та потужнішої громади – затверджений на 2016 рік обсяг доходів загального фонду об’єднаної громади становить 35 млн гривень, що у 4,4 рази перевищує надходження відповідних сільрад у 2015 році до укрупнення. Також для вказаної громади у 2016 році передбачено 8,2 млн гривень субвенції на формування інфраструктури, що збільшує обсяг бюджету додатково на 23%.
При цьому необхідно зазначити, що чим крупніша громада за територією та кількістю населення, тим вищим є зростання фінансового ресурсу у зв’язку з об’єднанням. При приблизно однакових обсягах доходів у Шумській та Великогаївській громадах у 2015 році, обсяг збільшення ресурсу у 2016 році у Шумської громади – 10,5 рази, у Великогаївської – 4,4 рази.
Це підтверджують також і справедливі засади розподілу субвенції на розвиток об’єднаних громад.
Таким чином, держава стимулює об’єднання і створення потужних спроможних громад.
Розширення повноважень місцевої влади у фінансуванні бюджетної сфери, підкріплене відповідним фінансовим ресурсом (можливістю та потенціалом мобілізувати додаткові надходження власними силами), сприяє реалізації принципу субсидіарності в Україні та, за прикладом зазначених територіальних громад, стимулює інші місцеві ради до подальшого об’єднання.
Повна презентація «Тернопільщина: Децентралізація та регіональний розвиток – стан та перспективи» є ТУТ
За матеріалами сайту новини децентралізації