Світла память жертвам терору

Опубліковано: Неділя, 18 травня 2025, 09:00
Перегляди: 48

конгрес!

Диктатор Йосиф Сталін вважав, що репресіями можна досягти покори й приборкати так званих ворогів народу.

Офіційним початком Великого терору вважають 5 серпня 1937 року — тоді набула чинності постанова політбюро ЦК ВКП (б) "Про антирадянські елементи". Теоретичне обґрунтування, хто ж такі вороги радянського народу, написав тодішній очільник НКВД Ніколай Єжов і вдосконалив Сталін.

Цей час сформував у населення СРСР тотальну недовіру та страх до сусідів, близьких, колег, друзів, родичів, адже у повсякденне життя ввійшли доноси й обов'язкове таврування "ворогів народу".

Під час терору ввели плани покарань людей.

За інформацією УІНП, у цей час засудили близько 200 тисяч людей, з яких дві треті розстріляли, а решту відправили до таборів і в'язниць.

Найбільш досліджене та впорядковане місце пам'яті — Биківня між Києвом та Броварами.

Згідно з архівами, органи НКВД Радянської України використовували Биківнянський ліс для таємних поховань протягом 1937–1941 років.

Радянська влада спершу заперечувала причетність до місця поховання і заявляла, що у Биківнянському лісі покояться жертви нацистських окупантів. І тільки 1989 року спеціальна комісія визнала, що в Биківні поховані жертви сталінського режиму.

Терор відбувався по всій території України: П'ятихатки у Харкові, Рутченкове поле у Донецьку, Суча балка на Луганщині, урочище Триби на Полтавщині, Халявин біля Чернігова. Такі ж братські могили є і у Вінниці, Умані, Житомирі, Бердичеві, Запоріжжі, Одесі та багатьох інших містах.

Жалобний день щороку в третю неділю травня. На місцях пам'яті трагедій Великого терору вшановують його жертв.

Світла пам'ять жертвам терору - українським митцям, письменникам, драматургам, художникам і звичайним, пересічним закатованим українцям.