Спеціалізоване комунальне підприємство «Райліс» здійснює господарську діяльність на загальній площі земель 5 926,9 га. Дбайливо доглядається кожний посаджений сіянець, кожне дерево. У вирощування, охорону, належний санітарний стан лісових насаджень лісівники щоденно вкладають велику працю, знання і досвід. Працівники СКП «Райліс» з великою відповідальністю та професіоналізмом виконують свої виробничі завдання, в колективі з повагою та розумінням ставляться до користі лісових насаджень.
Переоцінити користь лісів дуже важко – це і пом’якшення клімату, очищення повітря від вуглекислого газу та шкідливих речовин, наповнення його життєдайним киснем і так далі. Але для того, щоб ми це мали, необхідно робити все, щоб зберегти ліси комунальної власності.
Лісовідновлення, покращення якісного складу лісових насаджень, охорона і захист лісів – це не тільки надзвичайно трудомістка, але й вкрай витратна робота. Кошти вкладаються в усе – вирощування посадкового матеріалу, підготовку ґрунту для сіянців, догляд за ними, упорядкування лісових масивів, заходи, спрямовані на захист лісів від пожежі і т. д. Приміром, цього року СКП «Райліс» створило 26,7 гектара лісових культур, проклало 151 кілометр мінералізованих полос – надійний захист лісів від пожеж, доглядає ж у цілому 192 кілометри мінералізованих полос.
Загроз у лісових насаджень, на жаль, є чимало – це і шкідники, і хвороби, і буревії, і надмірний сніговий покрив, але однією з основних є пожежі. Особливо критичним було літо минулого року – сухе, спекотне, пожежонебезпечне. Тоді сталося 15 випадків лісових пожеж у різних місцях, загальна площа яких становила майже 18 гектарів. Усі загорання відразу локалізовувалися і ліквідовувалися. Наскільки небезпечні лісові пожежі, і якої шкоди вони приносять не тільки лісовим насадженням, а й тваринному світу, господарській діяльності, ми бачимо майже щороку в різних куточках України.
Пожежонебезпечний період цього року, як ми вже бачимо, теж простішим не буде. Станом на середину червня вже ліквідовано десять лісових пожеж загальною площею 10,9 гектара.
Причини загорянь лісових масивів можуть бути найрізноманітнішими. Майже 90 % лісових пожеж виникають через недотримання правил пожежної безпеки, а саме поводження з вогнем в місцях праці та відпочинку.
У пожежонебезпечний період слід дотримуватися особливої обережності в поводженні з вогнем. Не розпалювати багаття в лісі, якщо в цьому немає нагальної потреби, за жодних умов не можна розпалювати багаття у хвойних молодняках, на торф’яних ґрунтах. Не можна залишати багаття без догляду, залишати місця привалу, не переконавшись у тому, що багаття загашено. Необхідно ретельно дотримуватись правил розведення багать. Забороняється кидати палаючі сірники, непогашені недопалки.
За порушення вимог пожежної безпеки в лісах на винних осіб накладають штраф від 5 до 15 мінімумів неоподатковуваних доходів громадян.
Перебуваючи в лісі, дотримуйтеся Правил пожежної безпеки. Адже необережне поводження з вогнем може призвести до непоправного лиха – втрати значної кількості лісів!
Ще одна причина пожеж – це випалювання рослинності та її залишків на землях, прилеглих до лісу, та очерету понад водоймами. Загроза лісам від таких паліїв – величезна. Будь-яка іскра, перенесена вітром, може спричинити лісову пожежу. Той, хто боровся з таким вогнем, особливо ж у сосновому лісі, де дерева горять як свічки, добре знає силу цього вогню і як його важко подолати.
Враховуючи вищезазначене, Черкаська районна рада та керівництво СКП «Райліс» в особі директора Станіслава Шведа звертаються до жителів Черкаського району.
Шановні громадяни !
Настійливо просимо Вас дотримуватися правил пожежної безпеки в лісових насадженнях під час відпочинку. Не розпалювати в лісі багаття, не кидати недопалки в суху траву, не випалювати рослинність, її залишки, очерет, адже це дасть змогу зберегти лісові насадження – неоціненне багатство Черкаського району та країни в цілому.
Вміймо берегти ці Божі дари і примножувати їх!
Організаційний відділ виконавчого апарату районної ради