Обговорити об’єднавчі перспективи та максимально оперативно утворити власну ОТГ. Такі децентралізаційні рекомендації дав населеним пунктам Черкащини, які ще не входять до складу об’єднаних тергромад, заступник очільника області Ярослав Березань. Про добровільне об’єднання та важливість ініціативи «знизу» говорили вчора під час сходки жителів декількох сіл Черкаського району, що планують утворити ОТГ.
Худяки, Вергуни, Нечаївка за пропозицією Червоної Слободи Черкаського району обговорювали перспективи об’єднатися в єдину громаду. Аби уже у жовтні цього року провести перші вибори. Загалом жовтень 2018 року має стати переломним для реформи з децентралізації, відзначає посадовець. Оскільки тоді має відбутися максимальна кількість виборів у громадах, які самостійно ініціювали об’єднання в ОТГ.
– Хто не може об’єднатися знизу, тому допоможуть зверху – таку тезу висловив Президент України минулого тижня під час розширеної урядової наради, – каже Ярослав Березань. – Тобто, якщо громада не об’єднується самостійно та добровільно, то утворення територіальної громади відбудеться відповідно до бачення Кабінету Міністрів України. Зараз у громад є унікальна можливість утворити ОТГ так, як того хочуть і бачать люди. Втім робити це треба швидше. Адже наступного року, відповідно до аналізу діючого виборчого законодавства, вибори для утворення ОТГ можливо вже не призначатимуться узагалі.
2018 рік – остання нагода для населених пунктів об’єднатися у бажаному форматі для врівноваження інтересів усіх мешканців потенційної ОТГ, говорить посадовець. Водночас всі «добровольці» упродовж наступних п’яти років отримуватимуть фінансову підтримку. Ті ж, хто зволікатиме, такої допомоги не матимуть.
– Прикро, що для деяких місцевих політиканів та популістів ініційована Президентом реформа стала зброєю у їхній політичній боротьбі, від якої страждають насамперед прості громадяни, – зауважив заступник голови ОДА. – І це при тому, що реформа з децентралізації має першочергово вирішити економічні проблеми громад. Приміром, якби у Черкаському районі не зволікали і Руськополянська ОТГ була створена ще у 2015 році, то відтоді додатково отримала від держави 32 мільйони гривень на розвиток. Зараз це вже втрачені можливості. Одначе й зараз від об’єднання села матимуть лише вигоди. За попередніми підрахунками, після виборів бюджет громади зросте в 4 рази. Тобто з 1,7 тис. грн на одного жителя припадатиме до 6,5 тис. грн.
За інформацією прес-служби Черкаської ОДА