Дорогі друзі!

Радий вітати Вас на офіційному сайті Черкаської районної ради

Сподіваюсь, що інформація, яку ми оприлюднюємо, стане в нагоді усім, хто цікавиться історією та сьогоденням
Черкаського району.

З повагою,
Голова Черкаської районної ради
Олександр Ігорович ВАСИЛЕНКО

50 років спецоперації "БЛОК"

50 років спецоперації

       12 січня 1972 року КДБ УРСР у Києві та Львові було заарештовано 14 діячів дисидентського руху, звинувачених в "українському буржуазному націоналізмі" і поширенні самвидаву. Всього протягом року зазнали репресій 89 чоловік, більшість з яких були засуджені до великих термінів ув'язнення або поміщені у психіатричні лікарні. Це стало початком масових репресій проти української інтелігенції, які тривали майже до кінця 1976 року.

Активізація національно-культурного життя в Україні, яка розпочалася середині 1950-х років на хвилі "хрущовської відлиги" в СРСР і в УРСР, зародження політичної течії у шістдесятництві, яка головну увагу зосереджувала на вирішенні суспільно-політичних проблем, викликали незадоволення у Москві і Києві. Кампанія з викорінення інакомислення, як суспільного явища, тривала до початку сімдесятих років. Впродовж десяти років, за так звану націоналістичну діяльність до кримінальної відповідальності було притягнуто 793 особи, викрито і ліквідовано 77 організацій і груп.

ЦК Компартії України прийняв постанову "Про заходи по протидії нелегальному розповсюдженню антирадянських та інших політично шкідливих матеріалів", на виконання якої КДБ УРСР влітку 1971 року розпочав розробку спецоперації під кодовою назвою "Блок", заходи якої були направлені на нейтралізацію найактивніших пов'язаних між собою "націоналістичних елементів" в Українській РСР, причетних до нелегального розповсюдження "антирадянських та і інших політично шкідливих матеріалів" самвидаву.

Під час проведення спецоперації "Блок" 12-13 січня 1972 року в Києві були заарештовані поет Василь Стус, літературний критик Іван Світличний, філософ Євген Сверстюк, математик i публіцист Леонід Плющ, багатолітній в'язень сталінських таборів Данило Шумук, лікар Микола Плахотнюк, інженер-економіст Зіновій Антонюк, реставратор Олесь Сергієнко, поет Іван Коваленко, у Львові — публіцист i літературний критик В'ячеслав Чорновіл, журналіст Михайло Осадчий, релігійний діяч Іван Гель, митець-килимар Стефанія Шабатура і поетеса Ірина Стасів-Калинець. Загалом до кінця року в Києві, Львові, Харкові, Бориславі, Івано-Франківську, Кременчуку, Скадовську та на території Словаччини було заарештовано близько 100 чоловік, серед яких були лікар Семен Глузман, бібліотекар Надія Світлична, священик Василь Романюк (згодом патріарх УПЦ КП Володимир), а до кінця 1974 року — 193 особи.

Оперативне стеження і неперервні арешти, які тривали до 1975 року, створили гнітючу атмосферу в Україні. Хто хотів вижити – мусив принизливо каятися, інші писали пасквілі на своїх недавніх друзів, писали оди на честь душителів своєї батьківщини, окремі спивалися чи накладали на себе руки, а найстійкіші надовго йшли у «внутрішню еміґрацію» або емігрували.

За інформацією сайту "Цей день в історії"